ZABIEG FALĄ RADIOWĄ
Zabieg polega na podgrzewaniu włókien kolagenowych, co wywołuje ich skurczenie i napinanie, dzięki czemu następuje proces regeneracji. Fale radiowe stymulują tkanki powierzchowne i głębiej położone, poprawiają ich dotlenienie, odżywienie oraz mikrocyrkulację.
Właściwości:
Zabiegi radiofrekwencji wykorzystują efekt podgrzania tkanek, który powstaje w wyniku przepływu przez skórę prądu wysokiej częstotliwości. Działanie zewnętrznego zmiennego pola elektromagnetycznego powoduje ruch jonów w tkance. Poruszające cząsteczki ocierają się o siebie i wywołują emisję ciepła endogennego. Urządzenia wykorzystywane w kosmetologii zazwyczaj podnoszą temperaturę do około 40 – 45 stopni Celsjusza. Mechanizm odmładzania: ciepło wytworzone w skórze pod wpływem fal radiowych powoduje, w zależności od czasu i mocy działania, skrócenie i zagęszczenie kolagenu lub jego częściową denaturację. Z wiekiem, włókien kolagenowych w skórze właściwej jest coraz mniej. Ulegają one rozciągnięciu, a ich struktura staje się nieuporządkowana. Podgrzanie skóry skutkuje ponownym napięciem włókien kolagenowych oraz stymulacją fibroblastów do tworzenia nowego kolagenu i elastyny. Wytworzenie ciepła w tkankach powoduje dodatkowo rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co poprawia się odżywienie i utlenienie skóry, a także jej metabolizm. W efekcie skóra jest bardziej jędrna, a zmarszczki ulegają spłyceniu.
Przeciwwskazania:
- ciąża, laktacja
- nowotwory oraz do 5 lat po leczeniu promieniowaniem jonizującym
- ogniska zapalne i ropne bez możliwości naturalnego drenażu
- ostre stany zapalne żył i naczyń limfatycznych
- zakrzepica żylna
- osoby z zaburzeniami czucia oraz zaburzeniem krążenia obwodowego
- skłonność do krwawień z przewodu pokarmowego
- obecność metalowych implantów w tkankach objętych zabiegiem
- ostre stany zapalne tkanek i narządów
- rozrusznik serca
- wiek dziecięcy
- egzemy oraz zapalenia skóry
- przerwana ciągłość tkanki w obszarze leczenia
- niewyjaśnione zmiany skórne w polu zabiegowym
- hemofilia
- cukrzyca
- po zabiegach kosmetycznych, które mogą zmieniać fizjologiczną reakcję skóry na ciepło (peelingi, depilacja oraz inwazyjne procedury medyczne – laser frakcyjny)
- u osób z tendencją do powstawania bliznowców oraz blizn przerosłych
- bezpośrednio po podaniu toksyny botulinowej
- w okresie zaostrzenia zmian w trądziku pospolitym
- z licznymi teleangiektazjami oraz w fazie aktywnej trądziku różowatego
- niedoczynność tarczycy